ହୁସିଆର ପାଠକେ : ଖୋଲୁଛି ସୌମ୍ୟଙ୍କ ତୃତୀୟ ନୟନ

40,149

ରାଜନେତା, ସମାଜସେବୀ, ଉଦ୍ୟୋଗପତି ଓ ଦୈନିକ ସମ୍ବାଦର ସମ୍ପାଦକ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଲେଖାର ଶୈଳୀ ଖୁବ୍ ସରଳ ଏବଂ ସୂଚନାଭରା। ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟ ସଂପାଦକୀୟ ” ଆମ ଘରର ହାଲଚାଲ ” ରେ ସୌମ୍ୟ ବାବୁ (ଥରେ ଅଧେ ଛାଡ଼ିଦେଲେ) ନିଜର ମତକୁ ବିଶ୍ଵାସର ସହ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ରଖିଥାନ୍ତି। ଥରୁଟିଏ ପଢିଦେଲେ ତାଙ୍କ ଇସାରାକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝି ହେବ। ମାତ୍ର ଆଜି ( ୧୮ ଜୁନ) ର ଲେଖାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୁଇଥର ପଢିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ଏମିତି ବୁଲେଇ ବଙ୍କେଇ ମୋଡ଼ି ମକଚି କଥାଟିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ପାଠକ ଦୂରର କଥା ସୌମ୍ୟ ବାବୁଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ବହୁତ ଜାଣିଥିବା ଲୋକର ବି ମୁଣ୍ଡ ବୁଲେଇଦେବ। 

ଆଜିର ଆମ ଘରର ହାଲଚାଲ ଲେଖା ଦେଖି ଲାଗିଲା ସୌମ୍ୟ ବାବୁ ମାସ୍କ ଘୋଟାଲା ବା କୋଭିଡ ପ୍ରୋକ୍ୟୁରମେଣ୍ଟ ଉପରେ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ଆଖି ଖୋଲିଯିବା ଭଳି କଥା ଲେଖିଥିବେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ସେ ବାବଦରେ ସେ ପଦୁଟିଏ ବି ଲେଖି ନାହାନ୍ତି। ଆଉ ଯାହା ଲେଖିଛନ୍ତି ତାକୁ ଧରିବାକୁ ଏ ପ୍ଲସ ବୁଦ୍ଧି ଦରକାର।

ପଢିଲା ପରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆସିଲା

ଯେ ହଠାତ୍ ସୌମ୍ୟ ବାବୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ରୁଦ୍ରାବତାର ଭାବନା ଆସିଲା କାହିଁକି ?

ଆସିଲା ତ ଆସିଲା ସମଗ୍ର ସାମ୍ବାଦିକ ଜାତିଭାଇଙ୍କୁ ଶିବ ଭକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେବାର ଭିତିରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଟା କଣ ?

ସୈାମ୍ୟଙ୍କ ଏ ତୃତୀୟ ନୟନ ଉପାଖ୍ୟାନର ରହସ୍ୟ କଣ ହେଇପାରେ ?

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଷ୍ଟାଟସ୍ ସେଟିଂରୁ ଚତୁର୍ଥସ୍ତମ୍ବକୁ ହଟେଇ ଦେଇ ତୃତୀୟ ନୟନ ରଖିଦେଲେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଓ ଦକ୍ଷତାରେ କଣ ଅଧିକ ଫରକ୍ ହେଇଯିବ?

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସୌମ୍ୟ ବାବୁ କାହିଁକି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ହିତୋପଦେଶ ଦେବା କଥା ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବିଲେ ?

ଆଉ ଉପଦେଶ ଭିତରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବେଉସାରେ ସେଇ ଚିରାଚରିତ ବିଜ୍ଞାପନ, ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ବହୁଜନ ବିକାଶର କଥାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଇବାର କଣ ଥାଇପାରେ କାରଣ ?

ଲେଖାଟିର ଉପର ଆବରଣ ଏଭଳି ରଚନା କରିଛନ୍ତି, ଯେ କେହି ଏହାକୁ ନେଇ ସୌମ୍ୟଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବ। କାରଣ ସାମ୍ବାଦିକତା ହେଉ ବା ସମ୍ବାଦପତ୍ର ବ୍ୟବସାୟ, ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେଉ ବା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ, ରାଜନୀତିରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଦଳବଦଳ କଥା ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୌମ୍ୟ ବାବୁଙ୍କ ପାଖରେ ଯେଉଁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ଥିର ଭାବରେ ରହି ଆସିଛି ସେଇଟା ହେଉଛି ‘ ବିବାଦ ‘। ତେଣୁ ଆମ ଘରର ହାଲ୍ ଚାଲ ରେ ସୌମ୍ୟ ବାବୁ ଯେଭଳି ଭାବରେ ଅସଲ୍ କଥାଟିକୁ ବାଆଁରେଇ ଲେଖିଛନ୍ତି ଅନେକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସାମ୍ବାଦିକତା ଓ ରାଜନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ତଥା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଏବଂ ଉଠେଇବେ ମଧ୍ୟ ।
ଏବେ ଆସିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ କୁ ; ଅସଲକଥାଟି ଯାହା ସୌମ୍ୟ ବାବୁ ଅକ୍ଷରରେ ପ୍ରକାଶ ନ କରି ଇସାରାରେ ଲେଖିଦେଇଛନ୍ତି ସେହି ଜାଗାରେ ରହିଛି ଫରୁଆ ଭିତରର ଭଅଁର ।
ଲେଖା ଟି ଯାହା କହୁଛି, ସୌମ୍ୟ ବାବୁ ତୃତୀୟ ନୟନ ଓ ଆଶୁତୋଷଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଛଳରେ ସମ୍ବାଦର ପାଠକମାନଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ଇସାରା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ବାଦ ଖବରକାଗଜର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏବେ କାଗଜ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୭ ଟଙ୍କା ଅଛି। ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ସୌମ୍ୟ ବାବୁ ତେଣୁ ତାହା ପୂର୍ବରୁ ତୃତୀୟ ନୟନ ଓ ମହାଦେବଙ୍କ ଥିଓରୀ ଟିଏ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ରଚନା କରିଛନ୍ତି ।
କାରଣ ଲେଖଟିରେ ମହତାବ ଓ ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ଙ୍କ କଥା ଛଳରେ ଦର୍ଶେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଜ୍ଞାପନ ଓ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆଧାରରେ ଖବରକାଗଜ ଓ ସାମ୍ବାଦିକତା ସ୍ୱାଭିମାନ ସହ ତିଷ୍ଠିବା କଷ୍ଟ। ତେଣୁ ଦୁଇଟା କଥା, ପାଠକଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଓ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ଆଶା ବା ଏକ୍ସପେଟେସନ। ସୌମ୍ୟ ବାବୁ କହିବାବୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି ଯେ ସବୁବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ବିଜ୍ଞାପନ ସମ୍ଭବ ନୁହଁ। ତାଛଡା ସଂସ୍ଥା ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ମାନେ ଅନ୍ୟ ପେଶାରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭଳି ଅଧିକ ଦରମା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଆଶା ନ ରଖି ଆଶୁତୋଷଙ୍କ ଭଳି ଅତି ସରଳ ଓ ନିରାଡାମ୍ବର ଜୀବନ ଶୈଳୀକୁ ଆପଣେଇବାକୁ ଯାହାଦ୍ଵାରା ଅଳ୍ପ ଦରମାରେ ବି କାମ ଚାଲିଯିବ !
ଅର୍ଥାତ୍ ରାଉଣ୍ଡ ଅଙ୍କରେ ପ୍ରତି ସମ୍ବାଦ କାଗଜର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ଆଡ଼କୁ ଠାର ଦେଇଛନ୍ତି ସୌମ୍ୟ ବାବୁ।
କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଛାପା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଏହା ସୌମ୍ୟଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ଦୁଇଟି ଶିକାର ହୋଇପାରେ। ସରକାର ଆଗପରି ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଏବେ ଦେବାବି ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ଏହି ତୃତୀୟ ନୟନ ଆଧାରରେ ସରକାରୀ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ଏହି ସ୍ତମ୍ବ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୋକ୍ଷରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ମହତାବଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଏକ ଶିଳ୍ପ ନୁହେଁ ବରଂ ସେବା ବୋଲି ଯଦି ବିଚାର କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଉଭୟ ସରକାର ଆଉ ପାଠକଙ୍କର। ପରୋକ୍ଷରେ ସୌମ୍ୟବାବୁ ରାଜ୍ୟର ଅଗଣିତ ପାଠକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯଦି ସରକାର ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ଏ ରୁଗ୍ଣ ସ୍ଥିତି ସଜାଡିବାରେ ସହଯୋଗ ନକରନ୍ତି ତେବେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏହି ବୋଝ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିପାରେ। ପରୋକ୍ଷରେ ଶିବ ଅବତାର, ତାଣ୍ଡବ, ତ୍ରୀଶୁଳ ଆଦିର କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ରାଜନୀତି ସାମ୍ବାଦିକତା ଆଉ ଜନ ମାନସରେ ବଞ୍ଚି ରହିବାର କୌଶଳ ସୌମ୍ୟବାବୁଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜଣା।
ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ନିଜର ବିଚାର ଓ ବିବୃତି ବଦଳାଇବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ସୌମ୍ୟବାବୁ । ମାଲିକ ଭାବରେ ସମ୍ବାଦ କାଗଜ ସଂସ୍ଥାର ବ୍ୟବସାୟିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟିତ ହେବାରେ କିଛି ମନା ନାହିଁ। ହେଲେ ସେହି କଥାକୁ ପାଠକ ମାନଙ୍କୁ ସିଧା ନିବେଦନ ନ କରି ରୁଦ୍ରଭିଶେକ ଆଳରେ କହିବା ବା ତୃତୀୟନୟନ ର ଜାଲ ପକେଇବା କଥା ବିନା କାରଣ ରେ ସୈାମ୍ୟଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହପୂର୍ଣ କରୁଛି। ଦିନକ ତଳେ ଆଉ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଖବର କାଗଜ ପ୍ରମେୟ ତା ର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିସାରିଛି। ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ଆଶଙ୍କାକରି ଏ ତୃତୀୟ ନୟନର ଯେଉଁ ଜାଲ ଟି ପକେଇଛନ୍ତି ଏଥିରେ ପାଠକେ ଶିକାର ପଡିବା ନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ ସରକାର ପଡିବେ କି ନାହିଁ ସେଇଟା ଏବେଠାରୁ କହିବା କଷ୍ଟକର। କରୋନା ପରେ ପାଠକୀୟ ଚାହିଦା, ପଢିବାର ମାଧ୍ୟମ ବଦଳିଯାଇଛି, ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଦଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ବି ଅଛି।
ସେ ଯାହା ହେଉଥାଉ ନା କାହିଁକି ଖୁବ ଶିଘ୍ର ସକାଳର ସମ୍ବାଦ ହାତରେ ଧରିବା ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଟଙ୍କାଟିଏ ହାତରେ ରଖିବାକୁ ପଡିପାରେ।

Comments are closed.