ମୃତ୍ୟୁ ଶଯ୍ୟାରେ ମାନବିକତା ,ନିଜର ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଆଉ ଜଣେ ଯୁବ କରୋନା ରୋଗୀକୁ ଦେଇଥିବା ୮୫ ବର୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ନାଗପୁରରୁ ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଜଣେ ୮୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଆଇସିୟୁ ବେଡ଼ ଖାଲି କରି ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ, ଏପରିକି ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ।  ନାରାୟଣ ଦାବଲକର  ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ନାଗପୁର ହସ୍ପିଟାଲରୁ   ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ତାଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ବୟସର  ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ |  ତେବେ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ଘରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 
ଦାବଲକରଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୨ରେ ନାଗପୁରର ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।  ତେବେ, ମାତ୍ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ, ସେ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଡିସଚାର୍ଜ ବାଛିଲେ ଏବଂ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ |  କାରଣ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଥିବାବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା କାନ୍ଦୁଥିବା ଦେଖି ୪୦ ବର୍ଷର ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଭିକ୍ଷା ମାଗିଥିଲେ।  ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ, ଦାବଲକର ତାଙ୍କ ବିଛଣା ଖାଲି କରିଦେଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜଣେ  ତାଙ୍କଠୁ କମ ବୟସର  ଲୋକର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ |
ଇଁରାଜୀ ପତ୍ରିକା ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ” ମୋ ବୟସ ୮୫ ବର୍ଷ ଅଟେ। ମୁଁ ମୋ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଛି। ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ ଛୋଟ … ଦୟାକରି ମୋର ବେଡ଼ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଅ।”  ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ସତ୍ତ୍ସେ  ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ରହି ସେ ଘରକୁ ଆସିଲେ । ଘରକୁ ଆସିବାର  ତିନି ଦିନ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

Related Posts