ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଉପରେ କୌଣସି ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ: ASI

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏକ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଉପରେ କୌଣସି ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ସେପଟେ ଏକ ଅଧିକାରର ସୂଚନା ଆବେଦନର ଉତ୍ତର ଭାବରେ ଆସିଥିବା ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ନିର୍ମିତ ଭାରତର ପ୍ରାଚୀନ ମସଜିଦଗୁଡିକ ଉପରେ ASI ର କୌଣସି ଐତିହାସିକ ପ୍ରମାଣ ଅଛି କି ନାହିଁ’? ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଏହିପରି ସମସ୍ତ ପ୍ରାଚୀନ ମସଜିଦ ଯେଉଁଠାରେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ମନ୍ଦିର ଥିଲା ‘| ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ASI କହିଛି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅଧୀନରେ ଥିବା କୌଣସି ସ୍ମାରକୀ / ସ୍ଥାନ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସର୍କଲରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ସ୍ଥଳରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରାଚୀନ ମସଜିଦର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପଟେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସର୍କଲର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜନ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଉତ୍ତରରେ ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ମସଜିଦ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବାଣ୍ଡି ସଞ୍ଜୟ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପରୋକ୍ଷ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି। ଏପରି ଅଭିଯୋଗ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କାହିଁକିନା ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଉପରେ କୌଣସି ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି ।

Related Posts