ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ମିଳୁନି ସେପଟେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପାଇଁ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ପ୍ରାୟ 6 କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିରୋଧୀ ତଥା ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବାତିଲ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ବୁଧବାର ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଏନସିପି ନେତା ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଥିଲା। ଅର୍ଥ ଏବଂ ଯୋଜନା ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ଧରିଥିବା ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ଏଜେନ୍ସିକୁ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ  ଦିଆଯାଇଥିଲା।  2021-22 ବର୍ଷ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ଅଣ୍ଡର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଆର.ଏନ୍ ମୁସାଲେଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏକ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ ଏବଂ 5.98 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଜେପି ବିଧାୟକ ରାମ କଦମ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି, “ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ମହାମାରୀରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।  ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଠି ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ 6 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟରେ ଏକ ଟିମ୍ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ”ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଏହି ବଜେଟ୍ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ, ତେବେ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ କ’ଣ?  ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନୂତନ ଯାନ କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ମରାମତି କରାଯାଇଥିଲା।  ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ପକେଟରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେବା ଉଚିତ୍। ”ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ DGIPR ରେ ବୃତ୍ତିଗତ ଏବଂ ଟେକ୍ନିକାଲ  ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ ରହିଛି ତେଣୁ ଏକ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଡିଜିପିଆର ବିଭାଗର ପ୍ରାୟ 1200 କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍ 150 କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର, ଫେସବୁକ୍, ବ୍ଲଗର୍, ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଥିଲା।  ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସାଉଣ୍ଡକ୍ଲାଉଡ୍, ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ବୁଲେଟିନ୍, ଟେଲିଗ୍ରାମ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ଏସଏମଏସର ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସଚିବାଳୟ ଏବଂ ସୂଚନା ତଥା ଜନସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶରେ ଏହି ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଥିଲା। DGIPR ର ପ୍ୟାନେଲରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏଜେନ୍ସି ଚୟନ କରାଯିବ |  ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିଏମଓ ଏବଂ ଡିସିଏମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ କୌଣସି  ସନ୍ଦେଶର ନକଲ ନହେବା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।  ଏହାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ CMO ଜୁଲାଇ 2020 ରେ ଏକ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ କରିସାରିଛି । ପରେ ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାତିଲ କରିଥିଲେ। ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ବାହ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର କୌଣସି  ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରୁନାହିଁ। ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗରିକ ତଥା ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କେବଳ ବିଦ୍ୟମାନ ଜନସମ୍ପର୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ବଜାୟ ରହିବ।

Related Posts