ନବୀନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଲେ ଅନୁଭବ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର: ଅନୁଭବ ଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଚାପରେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ବାବୁ । ପତି – ପତ୍ନୀ ଙ୍କ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ଝାମେଲା ର ଫର୍ଦ୍ଦ ଫର୍ଦ୍ଦ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଏବେ ମିଡ଼ିଆ ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଛି। ଚିନ୍ତାରେ ମାନ୍ୟବର ଙ୍କ କ୍ରାଇସିଶ୍ ଟିମ୍, ଅନୁଭବଙ୍କୁ ନେଇ କରିବେ କଣ୍ ?

ଏବେ ଦଳପତିଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ଖାଲି ଗୋଟିଏ ଗୀତ ଦିନରାତି ବାଜୁଛି ସେଇଟା ହେଲା ବଲିଉଡ୍ ଫିଲ୍ମ ମେରା ଗାଁଓ ମେରା ଦେଶ୍ ର ଗୀତ, ‘ମାର୍‌ ଦିଆ ଯାଏ କି ଛୋଡ୍‌ ଦିଆ ଯାଏ’ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ଦଳର ଇମେଜ୍ ଏବଂ ସଭାପତିଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତୀ ପାଇଁ ଅନୁଭବଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବିଦା କରିବେ ନା ରଖିବେ ? ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ମିଡିଆରେ ଛାଇଯାଇଛି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ନେଇ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରୁଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନବୀନ ଓ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଅନୁଭବ ଦେବଦୂତ ଭଳି ଓହ୍ଲାଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମିଡିଆଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିରୋଧୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଚାରିଆଡ଼େ ଅନୁଭବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି, ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ବହିସ୍କାର ପାଇଁ ବି ଦାବି ହେଉଛି ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଅନୁଭବ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଦେବଦୂତ କିଭଳି ହେଲେ । ଅନୁଭବ ଏମିତି କ’ଣ କଲେ ଯେ ସେ ଏବେ ବିଜେଡି ପାଇଁ ବରଦାନ ସାଜିଛନ୍ତି ।ମନେ ପକାନ୍ତୁ ହଠାତ ଶନିବାର ସକାଳୁ ବହୁଳ ପ୍ରସାରିତ ହେଉନଥିବା ଏକ ଖବରକାଗଜରେ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କର ଅନୁଭବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘରୋଇ ହିଂସା ଏବଂ ଭରଣପୋଷଣର ପିଟିସନକୁ ନେଇ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପୂର୍ବର ଘଟଣାକୁ । ଅନୁଭବଙ୍କ ଇସ୍ୟୁ ଉଠିବାର ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ 2ଟି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପାଣି ପିଇବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର 20ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ଆଉ ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏକଦମ ଠପ୍‌ ଥିଲା । ଦ୍ବିତୀୟଟି ଘଟଣା ହେଲା କେବଳ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ 30ଟି ଘାଇ ହୋଇଛି । ଏହା ଭିତରେ ଆଉ ଏକ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ମାମୁ-ଭଣଜା ଡିନାମାଇଟ ଲଗେଇ ଘାଇ କରିବା ଅଭିଯୋଗ । ଏଥିରେ ସିଧାସଳଖ ଜଣେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁ ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲ। ସରକାରଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ ବିରୋଧୀ। ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଲା ଯେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବନ୍ୟାରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଘାଇ କିଭଳି ହେଲା ? ଏହାକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ ଚାରିଆଡ଼େ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଲା ଯେ ବନ୍ଧ କାମକୁ ନେଇ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନିତୀ ହୋଇଛି । ଦୁର୍ବଳ କାମ ହୋଇଥିବାରୁ ସବୁ ଧୋଇଗଲା ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ ବି କଲେ । ଏପରିକି ସର୍ବାଧିକ ଘାଇ ହୋଇଥିବା ଯାଜପୁରର ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚକ୍ରାନ୍ତ କରି ଠିକାଦାର ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାମାନେ କିଛି କୃତିମ ଘାଇ କରିଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ ବି କଲେ ।

ଏହି କଥା ଧିରେ ଧିରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଥିଲା, ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ସାଣିତ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମିଡିଆ ଓ ବିରୋଧୀ ଶିବିର ଏହାକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ ଖଣ୍ଡା ପଜାଉଥିଲେ ଠିକ୍‌ ସେତିକି ବେଳେ ରଥଯାତ୍ରା କୁ ନେଇ ବିବାଦ ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ଜମି ପ୍ଲଟିଂ ବିବାଦ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକଦମ କୋଣକୁ ଠେଲିଦେଇଥିଲା । ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୁଣ୍ଟିମେୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶହେ ବର୍ଷ ପୂରାତନ ଦାନ ସୂତ୍ରରେ ଥିବା ଏକ ଧର୍ମଶାଳାର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଜମି କୁ ଦଲାଲ ଭଳି କରି ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଉତ୍ତର ବି ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା ଆଉ ଏହି ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ମହଲାର ପ୍ରମୁଖ IAS ଅଫିସରମାନେ ବଗଲା ଜମିକୁ ନେଇ ବେକଫୁଟ ରେ ଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପୂରା ଘେରିଥିଲେ ସରକାରଙ୍କୁ । ବଡ଼ଦାଣ୍ଡଠାରୁ ନେଇକି ରାଜଧାନୀର ରାଜରାସ୍ତା ଯାଏ କଂଗ୍ରେସ ଚାରିଆଡ଼େ ଘେରିବା ଭିତରେ ବିଜେପି ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା । ବଗଲା ବିବାଦ ପଛରେ ଥିବା ପେଞ୍ଚକୁ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବାକୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ ସିଗ୍‌ନେଚର କ୍ୟାମ୍ପେନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ବିଜେପି ନେତାମାନେ କହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ଆମେ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ମୁହଁରେ କଳା ବୋଳିବୁ । ୟାକୁ ନେଇକି ବିଜେଡି ଓ ସରକାରୀ କଳରେ ଥିବା ପ୍ର ଟିମ୍ ଓ ଇମେଜ୍ କନ୍‌ସଲଟାଣ୍ଟମାନେ ମଧ୍ୟ ଶଙ୍କାରେ ଥିଲେ ଯେ କ’ଣ କରାଯାଇପାରେ । ଏପରିକି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଲା ଯେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ବେଆଇନ । ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଠୁ ଜମି ଦେଇଛନ୍ତି ଓ ଯାହାକୁ ଜମି ଦେଇଛନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସରକାର ଠକିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନଥିଲା କି ରାସ୍ତା ବି ନଥିଲା । ସରକାରଙ୍କ ହାତବାରିସିରେ ଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥାରେ ଥିବା ଦୃଶ୍ୟମାନ ଓ ଅଦୃଶ୍ୟ (PRO) ମାନେ ଲାଗିପଡ଼ିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଖବର ଯେମିତି ବେଶି ଉଛୁଳା ନଯାଏ । କାରଣ ଏହି ଖବର ଉଛୁଳିଲେ ସରକାର ଫସିବେ ।

ଠିକ୍‌ ଏତିକି ବେଳେ ଏହି ଖବର ଉପରୁ ନଜର ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଆଉ ସେଇଟା ବି ବିଫଳ ହେଲା । କିଛି କୁଆଡ଼େ ନଥିଲେ ବି ହଠାଥ୍ ମାନବ ପ୍ରେମୀ ଆଦିତ୍ୟ ଦାସ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଏବଂ ସାଇକୋ ଲେଡି କଥା ଆସିଲା । ଉଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଖି ସିଆଡ଼କୁ ଯିବ, କିନ୍ତୁ ତାହା କାମ ଦେଲାନାହିଁ । ଠିକ୍‌ ସେତିକି ବେଳେ ଶନିବାର ସକାଳୁ ଏକ ବହୁଳ ପ୍ରସାରିତ ହେଉନଥିବା ଖବର କାଗଜରେ ଅନୁଭବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବର୍ଷାଙ୍କ ପିଟିସନ ଖବର ଆସିଲା । ଆଉ ତା’ ପରେ ଏହି ଖବର ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଛାଇଗଲା। ଆଉ ବିରୋଧୀ ବଗଲା କୁ ଛାଡ଼ିକି ଚଗଲା ପଛରେ ଗୋଡ଼ାଇଲେ । ମିଡିଆର ହେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରୁ ବି ଖସିଲା ନାହିଁ ଏହି ଖବର । ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ନ୍ୟୁଜ୍‌ରୁମ୍‌ ଏବଂ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଆଲୋଚନାରେ ବି ଏହି ଖବର ଛାଇ ରହିଲା । ବଗଲା ଇସ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ହରଡ଼ଘଣାରେ ପକାଇଥିବା ବିଜେପି ନେତା ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ନାୟକ ବି ଧୋଇ ହୋଇଗଲେ ।

ସେପଟେ ଅନୁଭବ ନାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉନାହାନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିସ୍କାର କରାଯାଉ ବୋଲି ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ୍‌ ଏବଂ ବିଜେପି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ କଥାକୁ ବି ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ ନିଆଯାଉଛି । ରଘୁ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଯେଭଳି ତାଙ୍କ ବୋହୂଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ ହଟାଇ ଥିଲେ ସେଭଳି ଅନୁଭବଙ୍କୁ ବି ହଟାଯାଉ । ଅବଶ୍ୟ ଏକଥା ଭିନ୍ନ ଯେ ରଘୁ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ବା ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପଟେ ନାମ ଗୋପନ ରଖି କିଛି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କର କହିବା କଥା ଯେ ଇଏତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟାପାର । ଅନୁଭବ ନିଜେ ତାଙ୍କ ପିଟିସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷା ତାଙ୍କୁ ଶରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଦେଉନଥିଲେ । ବିଚରା ପୁରୁଷ ପିଲା, ଭେଣ୍ଡିଆ ଟୋକା କରିବ କ’ଣ ? ଅନୁଭବଙ୍କୁ କଟକରୁ ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆମେରିକା ପୁଣି ଆମେରିକାରୁ କଟକ ଘୁରାଉଥିଲେ । ଯେ ଦେବି ଦେବି କହି ଦେଲେନି । ସେ ଆଉ କରିଥାନ୍ତେ କ’ଣ । ଇଏ ଆଜ୍ଞା ଦବା ନଦେବାକୁ ନେଇ ଝଗଡ଼ା, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କିଏ କାହାକୁ ଦେଲା ନଦେଲା ସେକଥା କ’ଣ ନବୀନ ବୁଝିବେ । ନବୀନ ବାବୁ କ’ଣ ଯାଇ ଦେଖୁଛନ୍ତି କାହା ବେଡ୍‌ରୁମ୍‌ରେ କିଏ କାହାକୁ ଦେଉଛି ନା ନାହିଁ । ଆଉ କିଛି ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ କହିବା କଥା, ଯେଉଁମାନେ ଅନୁଭବଙ୍କ ବିରୋଧୀ ସେମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଇଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ଘଟଣା ଆଜ୍ଞା । ଇଏ ମଦୁଆ ଆଜ୍ଞା ମଦ ପାଇଁ ଏଭଳି କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏକଥା ପୁଣି ନବୀନଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ବି ଯାଉଛି । ତେଣୁ ଅନୁଭବଙ୍କ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ ନବୀନ ବାବୁ ମଦୁଆକୁ ଛାଡ଼ିବେ ନାହିଁ ।

ଏଭଳି ବିତର୍କ ଏବଂ ସମାଲୋଚନାକୁ ଦଳପତି ଚୁପଚାପ୍ ବସି ଦେଖୁଛନ୍ତି । କାରଣ ଯେତିକି ବିଳମ୍ବ କରିବେ ସେତିକି ପୁରୁଣା ପ୍ରସଙ୍ଗଠାରୁ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ମିଡ଼ିଆକୁ ଦୂରେଇ ନେଇଯିବାରେ ସଫଳ ହେବେ । ସବୁ କିଛି ଆଡ଼େଇ ଗଲା ପରେ ହିସାବ କରିବେ ଯେ ଅନୁଭବଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଫାଇଦା ଅଛି ନା କ୍ଷତି ଅଛି । ଯଦି ନାହିଁ ତେବେ ତାଙ୍କର ବଳି ଚଢ଼େଇ ଦେବେ ।

Comments are closed.