ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା; ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ଗ୍ରୁପ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସାଜନ ଜିନ୍ଦଲ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ଅପେକ୍ଷା ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଅମ୍ଳଜାଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ JSW ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଦେଶର ସଙ୍କଟ ଦୂର ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସମସ୍ତ ଉତ୍ସକୁ ଦେଶ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବ। ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଦେଶର ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ (LMO) ଯୋଗାଉଛି ଯାହା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିବେ। ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ସାଧାରଣତ ତିନି ଦିନରୁ ଅଧିକ ତରଳ ଅମ୍ଳଜାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ଷ୍ଟକ୍ ରଖେ ଯେଉଁଥିରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅମ୍ଳଜାନ ବାହାର କରାଯାଇ ଇସ୍ପାତ ତିଆରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ପଠାଯାଏ । ଜିନ୍ଦଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାରଖାନା ଚାରିପାଖରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ବୃହତ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ JSW ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପାଇପଲାଇନ ସ୍ଥାପନ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏତେ ପରିମାଣର ଅମ୍ଳଜାନ ରୋଗୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ସର ନିକଟତର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ଷ୍ଟିଲ ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଦୈନିକ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସୀମାକୁ 900 ଟନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ତିନୋଟି ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରାୟ 20,000 ଟନ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବାକୁ କମ୍ପାନୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି।

Related Posts