ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡ଼ା : ” ଆଜି ଦିନରେ କେହି ବି ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ହେବାପାଇଁ” – ହାଇକୋର୍ଟ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡିଶାରେ ଆଜି ଦିନରେ କେହିବି ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷକ ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ଆଜି ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ବର୍ଗର ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେପରିକି ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ, ଆଡ୍ ହକ୍ , ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଇତ୍ୟାଦି । ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀରେ ଏତେ ଗୁଡ଼ାଏ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, “ଅନ୍ୟ କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ବିଭାଜନ ନାହିଁ। ଯୋଜନା ନିର୍ମାଣ କାରୀ ଏବଂ ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି କେତେ ସମ୍ମାନ ରହିଛି ତାହା ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାପଡୁଛି । ” ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ଥିବା ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ (ଇଟି) ଏବଂ ସାର୍ଟିଫାଏଡ୍ ଶିକ୍ଷକ (ସିଟି) ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଆର ଷରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, “କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସ୍ବଳ୍ପ ଟଙ୍କାରେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ପେଟ ପୁରା ଖାଦ୍ୟ ନଖାଇ ଡ୍ୟୁଟି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇପାରୁ ନାହିଁ। ” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , “ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଦର୍ଶନ ହ୍ରାସ ହେବାର ଏହା ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଯଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଟିକେ ସଜାଗ ରହିବେ ତେବେ ଏହା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ। କମ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଥିବା ସ୍କୁଲକୁ ବଡ଼ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ନେଇ ଆସିଥିବା ଏକ ରାୟ ରେ କୋର୍ଟ ଏହି ବିଷୟ ଉଠାଇଛନ୍ତି। 102 ପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା ଏକ ରାୟ ରେ , ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚିନ୍ତା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ଉଚିତ୍। ଯେତେବେଳେ ମୂଳଦୂଆ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଅଧା ଅଧୁରା ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମାଧ୍ୟମିକ ଓ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ବୃଥା ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଷରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି, “ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ସିଷ୍ଟମର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣାକୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ନିଜେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଂଶ ନୁହନ୍ତି। ସେମାନେ ସାର୍ବଜନୀନ ଏବଂ ମଡେଲ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଢାଞ୍ଚା କୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ଯାହାର ୱାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ସଠିକ୍ ଆଧାର ଥାଏ ।” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ” ମାତୃଭାଷାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଥିବାରୁ ଅଧିକାରୀ ମାନେ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ମାଧ୍ୟମଗୁଡିକରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ତଥା ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଉଛନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ବାରା ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍କୁଲ୍ ଗୁଡିକରେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ” କୋର୍ଟ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ମଡେଲର ଉଦାହରଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ,”ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏବଂ ଏହି ମଡେଲ୍ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ଅଟେ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ସର୍ବନିମ୍ନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଗୁଡିକୁ ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଶହ ଶହ, ଯଦି ବା ହଜାରେ ନୁହେଁ, ଯାହା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା କେବେବି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ନଥିଲା । ପ୍ରାୟତଃ ଯାଞ୍ଚଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଏକ କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି ରୋଗର କାରଣ ଖୋଜି ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି , ଜଷ୍ଟିସ୍ ଷରଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି।

Related Posts