କୋଭିଡ଼ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଆଶାରାମ ଆର୍ୟୁବେଦ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବେଲ୍ ମାଗିଲେ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ବିବାଦୀୟ ଗଡମ୍ୟାନ ଆଶାରାମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ହରିଦ୍ୱାରରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜାମିନ ମାଗି ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଆସାରାମ କୋଭିଡ -19 ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଯୋଧପୁରରେ AIIMS ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଅସାରାମ ତାଙ୍କ ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ଆଶାରାମଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହରିଦ୍ୱାରର ଆୟୁର୍ବେଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବଵୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ ସନ୍ଦୀପ ମେହେଟ୍ଟା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଦେବେନ୍ଦ୍ର କଚ୍ଚାୱାହାଙ୍କ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖି ଏକ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ରିପୋର୍ଟ ଡକାଇଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସମାପ୍ତ ହେବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ AIIMS ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରୀ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ ପରେ ଏହି ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଆଦେଶରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶାରାମଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡାକ୍ତର / ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯୋଧପୁରର AIIMS ରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଲୁଥ୍ରା ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଅସାରାମ ହାର୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସାପାଇଁ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଅନିଲ ଯୋଶୀ କାଉଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶାରାମ ବର୍ତ୍ତମାନ AIIMS ରେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସୁସ୍ଥ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ୧୪ ଦିନିଆ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଅବଧି ଶେଷ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଉପରେ କୌଣସି ଯୁକ୍ତି ନାହିଁ। ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶାରାମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ AIIMS ଡାକ୍ତରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ଦର୍ଶାଯାଇ ନାହିଁ। କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ମେ ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖି AIIMS ରୁ ଏକ ନୂତନ ଚିକିତ୍ସା ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ। ଆଶାରାମ ଯୋଧପୁର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ମେ ୫ ରେ ତାଙ୍କୁ MG ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ AIIMS କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

Related Posts